Įvairiose šalyse Kalėdų senelius atitinkantys personažai vadinami skirtingai:

 • Šv. Mikalojus – įvairiose šalyse (Saint Nicholas);
 • Santa Claus – angliškai kalbančiose tautose, ypač JAV, Lotynų Amerikoje, Japonijoje. Pavadinimas kilęs iš Šventojo Mikalojaus;
 • Father Christmas – „Tėvas Kalėdas“ Jungtinėje Karalystėje
 • Daidí na Nollag - „Kalėdų tėvelis“ Airijoje
 • Kalėdų Senelis – lietuvių, ispanų (Papá Noel), prancūzų (Père Noël) tautose;
 • Senis Šaltis – rusų (Ded Moroz) ir kitose tautose.
 • Weinachtsmann – vokiškai;
 • Joulupukki – (tiesioginis vertimas – Kalėdų ožys) – suomių tautoje. Šis personažas gyvena Laplandijoje, turi žmoną Joulumuori, važinėja elniais kinkytose rogėse.
 • Julenissen – Kalėdų nykštukas – norvegų tautoje;
 • Tomten – (irgi Jultomten) – (Kalėdų) Nykštukas arba Julbocken – Kalėdų ožys – švedų tautoje;
 • Julemanden – Kalėdų vyras – danų tautoje;

Vardas: Kalėdų senelis
Gyvenamoji Vieta: Laplandija.
Gimimo vieta: Miestelis Demre (Turkija).
Žalingi įpročiai: Mėgsta paslapčia užsukti į svetimus namus

Trečiojo šimtmečio pabaigoje, miestelyje Myrra (vėliau pervadintas i Demre, dabartinė Turkijos teritorija) apsigyveno jaunas žmogus vardu Nikolas. Gavęs dvasinį laipsnį vyskupas Nikolas padėdavo neturčiams ir bedaliams, už tai vėliau jis buvo pavadintas šventuoju. Jį savo globėju laikė jūreiviai ir žvejai. Romos katalikų bažnyčia Šv. Nikolą laiko šventuojų padedantį vaikams ir vargšams.

Kalėdos pasaulyje

Kalėdos – tai diena, kuomet švenčiamas Jėzaus Kristaus gimimas. Krikščionys švenčia tą dieną gruodžio 25-ąją. Iš tiesų Jėzus negimė gruodžio 25 dieną. Ši data buvo perimta iš pagoniškosios Romos šventės, kuomet buvo garbinami Saturnas (Derliaus Dievas) ir Mitras (Senasis Šviesos Dievas). Dabartinės Kalėdos eina iš karto po gruodžio 22-osios – trumpiausios metų dienos šiauriniame pusrutulyje. Senovėje šią dieną švesdavo kaip ženklą, kad žiema nėra amžina. Tai tarsi saulės pergalės diena. Dauguma istorikų teigia, kad pirmą kartą Kalėdos buvo švenčiamos 326 m. po Kr. Romoje.

Gruodis kaip ir kiekvienais metais tampa ne tik pakiliu švenčių laukimo periodu. Rūpinamės artėjančių iškilmių planavimu, bėgiojame po parduotuves, ieškodami kuo originalesnių, mielesnių dovanų artimiesiems, galvojame ir renkame idėjas kaip puošti namus. Taip norisi, kad Šv. Kalėdos džiugintų ir sielą, ir akis. Jau nuo pačių mažiausių dienų daugeliui Kalėdų rytą būtina užuosti žalios eglės kvapą. Namuose kalėdine eglė sustiprina žiemos švenčių nuotaiką. Ar teko kada susimąstyti, kodėl mes žiemos šventėms puošiame medžius ir kodėl būtent egles? Iš kur atkeliavo tokia tradicija? Atsakymas gana paprastas, bet kiek netikėtas...

Kalėdos Olandijoje

Pavyzdžiui Nyderlanduose olandai nekantriai laukia gruodžio 5-osios vakaro, nes sakoma, kad tą dieną atkeliauja Sinterklaas Avond arba Šv. Mikalojus, apie kurio gerumą ir dosnumą legendos sklando po visą pasaulį. Tačiau olandų vaikučiams tikrai sekasi, nes gruodžio 6 jie linksmai leidžia laiką su šeima, vėliau ruošiasi Kalėdoms gruodžio 25 ir vėliau Trims Karaliams sausio 6-ąją.

Kaip išrinkti dovaną giminėms?

Jei nusprendėte Šv. Kalėdų proga pasveikinti net tik šeimą ar draugus, bet ir giminaičius, gali tekti pavargti, kol sugalvosite, ką išrinkti dovanų. Juk sveikindami pusbrolį negalite nepasveikinti jo žmonos; rinkdami dovaną trečios eilės tetai užmiršti jos vaikus, o kur dar uošviai, dėdės ir kiti jums svarbūs žmonės... Net jei ruošiatės sveikinti tik pačius artimiausius gimines, kalnas dovanų kainuos tikrai nemažai, ypač, jeigu jas dar reikės siųsti paštu toliau gyvenantiems giminaičiams. Tokiu atveju dovanų teikimas tampa toks pat malonus kaip ir apsilankymas pas stomatologą.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
©2010 - 2018 KaleduSenelis.eu. Visos teisės saugomos.